30.6.2014 mi skončil pracovní poměr (výpověď ze strany zaměstnavatele) a od 3.7.2014 jsem v dočasné pracovní neschopnosti. Mám nárok na nemocenskou? Jak dlouho po skončení zaměstnání musí neschopnost začít, abych na nemocenskou měl nárok? A měl bych nárok na nemocenskou i v případě, že bych skončil ne výpovědí, ale protože jsem měl pracovní poměr na dobu určitou?

Ano, nárok na nemocenské dávky (vyplácí OSSZ) máte, a to od 15. dne trvání vaší pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní ale nemáte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, a to z toho důvodu, že už nejste jeho zaměstnancem.

Nárok na nemocenské dávky máte tehdy, pokud ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti dojde do 7 kalendářních dnů od skončení pracovního poměru (tzv. ochranná lhůta).

Nárok na nemocenskou má ten, komu pracovní neschopnost vznikla do 7 kalendářních dnů od skončení pracovního poměru, ať je důvod ukončení pracovního poměru jakýkoliv – tedy i když pracovní poměr skončil, protože byl uzavřen na dobu určitou (§ 15 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění).