BRIGÁDNÍK A NÁHRADA ŠKODY

a-man-with-a-lawn-mower-mows-the-grass-garden-gardener-spring-man-outdoor-mow-male-person-nature-care_t20_wQ8Ogr

Dobrý den, jako brigádník s dohodou o provedení práce jsem svému zaměstnavateli způsobil při výkonu práce škodu ve výši 10 000. Škodu jsem uznal a souhlasil s uhrazením v podobě srážek ze mzdy. Zaměstnavatel mi ale strhnul celou moji mzdu (asi 3 tisíce) ještě před podepsáním jakékoliv dohody, následně mi předložil dohodu, ve které stálo, že mi bude stržena dvakrát ze mzdy částka 5 000 korun. S dohodu jsem nesouhlasil a zaměstnavatel nechce uznat, že výše srážek může činit maximálně polovinu mojí měsíční odměny. Argumentoval tím, že na dlužnou částku nehodlá čekat, až ji splatím srážkami ze mzdy a doporučil mi, abych si peníze někde půjčil a vyplatil mu je ihned. V tomto případě mne napadá jen obrátit se na inspekci práce, požadovat vyplacení neprávem stržené celé mzdy a také požadovat uzavření dohody, která bude odpovídat tomu, že mi bude strhávána maximálně polovina mzdy. Jen nevím, zda mám na toto stejné právo jako klasický zaměstnanec, i když jsem jen brigádník. 
Mockrát Vám děkuji za odpověď, popřípadě radu.

Dobrý den, ať jste brigádník nebo ne, jste zaměstnanec a v otázce náhrady škody se na vás vztahují ty samé předpisy a limity jako na zaměstnance v pracovním poměru.

Takže bez vašeho souhlasu nelze cokoliv z odměny z DPP strhnout, i když je to pro zaměstnavatele nepříjemné. Strhávat se dá pouze se souhlasem zaměstnance a pouze max. polovina mzdy (odměny).

Takže v podstatě jste si ve všem odpověděl a máte pravdu i v tom, že se můžete obrátit na IP. Pozor jen na to, že IP může pouze konstatovat, že zaměstnavatel porušil ZP, dát mu pokutu, ale vám osobně IP k vašim penězům nepomůže. Jestliže IP konstatuje pochybení, můžou nastat dvě situace:

1. zaměstnavatel vám na základě zprávy IP o tom, že jeho postup byl špatně, sám odměnu vyplatí (a měl by včetně úroků z prodlení) nebo 2. nevyplatí, a vy se budete muset svého nároku domáhat u soudu.

Mohlo by vás zajímat