CO JE A CO NENÍ PRÁCE PŘESČAS

overtime-late-night-working-session-on-laptop-in-start-up-company_t20_K6v613

Od kolika hodin musí být pracovník na pracovišti, když má pracovní dobu od 6,00 hodin? Musí se ale převléknout. V kolik mu končí pracovní doba, když má končit ve 14:30, ale musí se převléknout a umýt? 

Otázka: pracovník tedy musí přijít dříve, aby se se převléknul. Tímto mu v docházce vznikají plusové hodiny. Tyto hodiny já neuznávám jako přesčas. Je to v pořádku? 

ODPOVĚĎ:

Přesčas by byl, pokud byste svým zaměstnancům nařídil (jakkoliv – vnitřním předpisem, ústním pokynem…) být na pracovišti např. v 5.50, aby se stihli převléct a přebrat směnu. Vy to ale nenařizujete.

Pracovní doba je od 6:00. Neevidujete docházku, tzn. projití vrátnicí, vy podle ZP evidujete pracovní dobu, a to jsou 2 různé věci. Pracovní doba je doba, kdy dosednu na židli a pustím počítač. Moje pracovní doba končí vypnutím počítače, ne zapnutím kabátu a zamčením kanceláře.

Pracovní doba je doba, kterou zaměstnanec tráví na pracovišti, ne v areálu zaměstnavatele. I když se na kartě objeví docházka (tzn. pobyt v areálu), pracovní doba je doba, kterou pracuje.

Jestli bude v práci v 5:30 a bude se převlékat půl hodiny, je to jeho věc a přesčas nevzniká. Jestliže to stihne za minutu, může přijít v 5:59. Navíc – a pozor na to – přesčas je pouze práce, která je nařízená zaměstnavatelem, nebo je jím potom přijatá. Možná by pro vás mohlo být fajn, abyste si dali do vnitřních předpisů, že prací přesčas je pouze práce, která byla zaměstnanci nařízena písemně – to je nařízená práce přesčas, nebo která s ním byla písemně sjednána. Ať je jasné, že co není písemně, není přesčas

Právní stav ke dni: 13.2.2016

Mohlo by vás zajímat