CO KDYŽ ZAMĚSTNAVATEL NECHCE PODEPSAT DOHODU O UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU?

hand-of-a-businessman-hands-over-a-resignation-letter-final-remuneration-to-executive-boss-on-a_t20_mRlear

Dobrý den, mám možnost nastoupit od 1.6.2017 na lépe placené místo, ale zaměstnavatel mi nechce podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. Má na to právo? Co musím udělat pro to, abych mohla k 31.5. skončit? Co by se mohlo stát, kdybych prostě od 1.6. už nepřišla? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, nedohodnout se se zaměstnancem na ukončení pracovního poměru dohodou k určitému datu, je právem zaměstnavatele. Chcete skončit už cca za 3 týdny, k tomu byste ale souhlas zaměstnavatele potřebovala. Pokud tento souhlas (vyjádřený podpisem dohody o rozvázání pracovního poměru) nedostanete, prostě legálně ke konci května neskončíte. Nic dalšího pro to udělat nemůžete.

Máte samozřejmě vždycky možnost v zaměstnání skončit – legálně v tomto případě ovšem pouze výpovědí. Pokud ji podáte dnes, váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby (tzn. pokud máte standardní 2měsíční výpovědní dobu, tak skončíte k 31.7.2017).

Pokud do práce 1.6. nepřijdete (proto, že máte jiné zaměstnání), váš současný zaměstnavatel vám dá zhruba po týdnu neomluvených absencí okamžité zrušení pracovního poměru. K tomu riskujete, že tím, že jste do práce přestala chodit, vznikla zaměstnavateli škoda (např. nebyl schopen dodržet nasmlouvané zakázky, musel nabrat brigádníky, na jejich zaučení musel vynaložit nějaké prostředky nebo je zaplatit víc, než by platil vám – prostě nějak musel rychle pokrýt ten výpadek vaší pracovní síly) a zaměstnavatel pak bude vzniklou škodu (neplatí omezení ve výši 4,5násobku průměrného výdělku) vymáhat po vás.

Právní stav ke dni: 11.5.2017

Mohlo by vás zajímat