Leden-září jsem pracoval na plný úvazek a vybral jsem si 17 dní dovolené (11,5 dnů zbývá). Od října mám úvazek na 32,5 hodin týdně a co jsem pochopil tak počet dnů dovolené zůstává nezměněný(11,5 dnů).
Z toho vychází že cca 5,25 dní je ještě z doby když jsem pracoval na plný úvazek. A v práci mi bylo řečeno, že každý z techto dnů má hodnotu 6,5 hodin. Což se mi zdá divné. Myslím, že proplácení techto dnů se má odvíjet od průměrného výdělku na den v měsíci ke kterému dovolená náleží. A jelikož těchto 5,25 dnů dovolené patří k měsícům, kdy jsem pracoval 8 hodin denně, tak by měly mít hodnotu 8 hodin a ne šest a půl.
Tak jsem se chtěl zeptat jak to vlastně v takovémto případě je.
 
Zaměstnavatel má pravdu. Pokud došlo jen ke sjednání kratšího pracovního úvazku, je pro výpočet náhrady mzdy za dovolenou rozhodující délka pracovní doby v době čerpání dovolené, ne v době vzniku nároku na ni. Podle § 222 odst. 1 ZP platí, že zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku (za dobu, kterou z důvodu dovolené neodpracoval, tzn. u vás 6,5 hod. denně). (10.9.2016)