DPP A PRÁCE PŘESČAS

sleeping-businessman-tired-senior-businessman-sleeping-having-long-working-day-overworked-on-table-in_t20_gRRg4G

Dobrý den uklízím na DPP u jedné firmy. Když je tam nějaká akce, je potřeba uklízet víc věcí a zaměstnavatel chce, abych pracovala přesčas ale tvrdí že mi na DPP nemusí platit příplatek za přesčas. Má pravdu?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tady jde o dvě různé věci:

1. U DPP práce přesčas neexistuje. Je možné odpracovat v kalendářním roce max. 300 hodin. Každá hodina, ať už naplánovaná předem nebo ta, kterou zůstanete v práci „nad plán“, se tedy od 300 hodin odečítá. I kdybyste měla v konkrétní den odpracovat 3 hodiny a pracovala jste 5 hodin, nejde o přesčas, jde o 5 hodin, které se odečtou z celkově možných 300. Příplatek tedy ze zákona nenáleží.

2. DPP je práce „na zavolanou“. Pracovní dobu vám rozvrhuje zaměstnavatel a je na vás dvou, abyste se domluvili, jak dlouho dopředu vás zaměstnavatel s rozvrhem vaší pracovní doby seznámí. Zákoník práce stanoví 2 týdny před začátkem období, na které je pracovní doba rozvržena, což úplně neodpovídá potřebě flexibility, s kterou je DPP spojována. Můžete se domluvit na době kratší (třeba 1 den). Pokud máte být konkrétní den v práci 3 hodiny a v průběhu těchto tří hodin přijde zaměstnavatel s požadavkem, abyste v tento den odpracovala další dvě hodiny, je na vás, jestli s tím budete souhlasit nebo ne. Pokud s tím souhlasit budete, nejedná se o přesčas, pokud souhlasit nebudete, nelze vám tyto dvě hodiny takhle narychlo nařídit. Více si o práci na DPP můžete přečíst TADY.

Právní stav ke dni 8.12.2016

Mohlo by vás zajímat