Dobrý den, je možné zaměstnat obchodníka na DPP, ve které by byla odměna stanovená % z prodeje, nikoliv hodinovou mzdou? Může se to takhle uzavřít?

Odpověď:

DPP je pracovněprávním vztahem, kde na jedné straně stojí zaměstnanec a na druhé zaměstnavatel. Odměna z DPP nesmí být (§ 111 ZP) nižší než minimální mzda (ve sněmovně je v době odpovědi na tento dotaz, 11.1.2017, návrh na změnu ZP, ve kterém se navrhuje, aby odměna z DPP nebyla nižší, než je zaručená mzda; zatím to neplatí).

Můžete se domluvit na úkolové odměně, tzn. za určitou práci náleží odměna v určité výši = za získání jedné zakázky náleží odměna ve výši X Kč. Máte ale povinnost hlídat, aby zaměstnanec nepřekročil 300 hodin v kalendářním roce, což bude znamenat i nějaké časové ohodnocení (časový snímek, stanovení „normy“) jednoho úkolu.