Dne 1.12.2017 byla dána zaměstnankyni výpověď z důvodu nadbytečnosti. Konec pracovního poměru měl být 28.2.2018. Zaměstnankyně donesla v pondělí 26.2. neschopenku, je těhotná (teprve 10. kal. týden-tzn. že otěhotněla až v lednu 2018) a předpokládá, že do začátku mateřské bude v neschopnosti. Z Vaší brožury Máte padáka-bod 5.2.2 jsem vyčetla, že se trvání pracovního poměru prodlužuje o ochranou dobu(neschopenku). Ale není mi jasné, zda do ochranné doby spadá i mateřská a rodičovská dovolená a zda i o tuto dobu se prodlužuje pracovní poměr. 
Dále bych se chtěla zeptat na odstupné. Původně jsme jí měli vyplatit v následujícím výplatním termínu 2 měsiční odstupné, ale pokud pracovní poměr bude trvat dále, tak jí odstupné nyní vyplácet nebudeme. A kdy jí vlastně odstupné vyplatíme? Až po neschopence či po rodičovské dovolené? 

Dobrý den, jestliže paní nebyla těhotná v době doručení výpovědi, ale otěhotněla během výpovědní doby, tak výpověď je platná. Jenže podle § 53 odst. 1 písm. d) ZP je teď v ochranné době, a to během MD i RD (resp. všech mateřských a rodičovských, pokud by navazovaly). 

Paní tedy odejde na DPN, pak se třeba o vrátí do práce (nebo už ne a půjde rovnou na MD) – no a až jednou porodí všechny děti a bude se chtít vrátit, tak se vrátí na dobu, o kterou se teď výpovědní doba prodloužila (ale může podle § 53 odst. 2 ZP sdělit, že na prodloužení PP netrvá – což se vám nestane, protože když bude dál zaměstnaná, dostane mateřskou i na druhé, třetí dítě. Pokud by sdělila, že na prodloužení PP netrvá, na druhé a další dítě už nedostane mateřskou, jen rodičovský příspěvek, a to by na tom byla finančně bita). Odstupné dáte v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém se vrátí do práce a odpracuje ty 3 dny (takže obecně za 3-9 let).
(5.3.2018)