Dobrý den, v určitém daňovém řízení figuruji jako svědek. Řízení probíhá ve městě, které je dost daleko od města, ve kterém žiju a pracuju. Dostal jsem předvolání, bude se to konat v průběhu mé pracovní doby. Chtěl bych se zeptat, zda mám právo jim toto odmítnout, když jsem zaměstnaný na plný úvazek a ženou mne přes půl republiky, navzdory tomu, že šetřená firma v tomto daňovém řízení, má sídlo v místě mého bydliště? Bude  mne to totiž stát celý den. Pokud to odmítnout nemohu, chtěl bych vědět, zda si na to musím brát dovolenou, případně zda mám právo za to od nich žádat nějakou kompenzaci, a to i s ohledem, že náklady spojené s cestou budou téměř 1.000 Kč. Může mi to zaměstnavatel zakázat?

Dobrý den, zaměstnavatel vám tohle rozhodně zakázat nemůže. Resp. i kdyby tak udělal, vy prostě jet musíte. Můžete na FÚ poslat žádost o dožádání (to slovo je napsáno správně) podle § 17 odst. 1 zák. č. 280/2009 Sb., daňového řádu a napsala bych, že o dožádání (tzn. o to, aby váš výslech provedl pražský FÚ) žádáte z důvodu efektivity a hospodárnosti celého řízení.

Ať už vaší žádosti o dožádání FÚ vyhoví, nebo ne, svědčit musíte, to vám nikdo neodpáře. Pokud pojedete do vzdáleného města a je to na celý den, pak vás musí zaměstnavatel omluvit. Jde o § 202 ZP. Náhradu mzdy/ platu vám ale nezaplatí (§ 200 ZP) – vy musíte u FÚ uplatnit nárok na svědečné. Měli by vás poučit, kdyby ne, zajímejte se  o to sám. Velmi důležitá je lhůta, do které to u toho FÚ musíte uplatnit. Tam musíte dát nejen potvrzení o příjmech (viz dále), ale třeba i to cestovné, takže jízdenky schovávat.
Nechte předem od zaměstnavatele vystavit potvrzení o průměrném výdělku a o tom, jestli a jakou částku vám v důsledku této absence zaměstnavatel nezaplatil (prostě o co se vám zkrátila mzda/ plat) a to potom FÚ předložte.
Stejný postup se uplatní i tam, kde je zaměstnanec předvolán jako svědek k soudu, jako tlumočník nebo jako přísedící u soudního jednání. 
(12.6.2018)