Naši zaměstnanci poskytující terénní pečovatelskou službu předkládají každý měsíc vyúčtování pracovních cest zaměstnance. K výkonu profese používají své auto, náhrada za PHM + amortizace je jasná. Mají v souvislosti s výkonem zaměstnání nárok na stravné? Ve smlouvě mají uvedeno místo výkonu práce adresu zaměstnavatele. Péči poskytují samozřejmě kdekoliv, jen ne na adrese zaměstnavatele.

Nárok na stravné ve Vámi popisovaném případě lidé mají. Když se na to podíváme krok za krokem: 
§ 42 – pracovní cesta je cesta mimo sjednané místo výkonu práce (nevím, z jakého důvodu tam máte přesnou adresu zaměstnavatele, ale prostě teď to tak je)
§ 152 – zaměstnavatel poskytuje (tzn. MUSÍ) zaměstnanci cestovní náhrady – za výdaje, které vzniknou při pracovní cestě (a oni na pracovní cestě jsou, jakmile opustí sjednané č.p. ve sjednané ulici)
§ 156 – mezi cestovní náhrady patří stravné
§ 163 odst. 1 písm. a) – pracovní cesta 5 – 12 hodin (do čehož by se měla podle mě vejít jejich pracovní doba).
Pokud máte zaměstnaneckou jídelnu, kam můžou chodit, pak se stravné krátí. Zaměstnanci se nároku na náhradu cestovních výdajů (tedy i stravného) nemůžou vzdát.