NEPŘETRŽITÝ ODPOČINEK MEZI DVĚMA SMĚNAMI – KRATŠÍ NEŽ 8 HODIN

work-or-sleep_t20_GgJGwo

Pokud má pracovník celý týden odpolední směnu od 14,00 do 22,15 hodin a pak si on sám potřebuje přehodit směnu na ráno a jde od 6,00 do 14,15 hodin, tak nesplní 8 hodinovou pauzu na odpočinek. Můžeme to tolerovat? (nejedná se o přesčas)

Po- 14,00-22,15

Út- 14,00-22,15

St- 6,00-14,15

Čt- 14,00-22,15

Pa- 14,00-22,15

ODPOVĚĎ:

Tolerovat to nemůžete a nesmíte to ani připustit. Zaměstnanec musí mít podle § 90 odst. 1 ZP nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami alespoň 11 hodin. Tento odpočinek může být za podmínek uvedených v § 90 odst. 2 zkrácen až na 8 hodin (za předpokladu, že další odpočinek bude prodloužen o dobu tohoto zkrácení), ale těch 8 hodin je naprosto nepřekročitelných. Jinak by se mohlo jednat o správní delikt zaměstnavatele na úseku pracovní doby – § 28 odst. 1 písm. k) zákona o inspekci práce, za což zaměstnavateli hrozí pokuta až 1 mil. Kč

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat