Dobrý den, ráda bych Vás opět požádala o konzultaci, týkající se okamžitého zrušení pracovního poměru dle §55 ZP.

Zaměstnanec je od 4. 9. 2018 v pracovní neschopnosti. Minulý týden jsme se náhodou neoficiálně dozvěděli, že mu již byla obvodní lékařkou DPN ukončena. Pokoušeli jsme se s ním telefonicky spojit, ale marně….

V pondělí jsme provedli kontrolu dočasně práce neschopného – zaměstnanec se na místě uvedeném v neschopence (totožné s trvalým bydlištěm uvedeným v osobní kartě) nezdržuje, byt má dokonce jiného majitele. Žádné oficiální informace o novém místě pobytu zaměstnance nemáme. Od původního vlastníka bytu víme pouze neoficiálně to, že má trvalé bydliště přehlášeno na město. Se zaměstnancem se stále snažíme spojit telefonicky, což se nám ale nedaří.

Dále jsme také kontaktovali jeho obvodní lékařku s prosbou o vystavení duplikátu ukončení DPN, abychom měli oficiálně doloženo ukončení DPN a vznik neomluvené absence.

Nejsem si úplně jista následujícím:

  1. Můžeme mu odeslat okamžité zrušení pracovního poměru dle §55 ZP, aniž bychom ho před tím písemně vyzvali k nástupu do práce a omluvení absence? Na adrese se nezdržuje a pokud bychom měli čekat na doručení fikcí, dost by se nám ukončení prodloužilo… 

Samozřejmě můžete rovnou poslat okamžité zrušení pracovního poměru. Nemusíte ho vyzývat, nemusíte nic (nejste jeho rodič). Prostě to hned v pondělí pošlete. Stejně budete čekat 10 prac. dnů.

2. Dalším problémem je adresa, víme, že na udané adrese není, ale jinou oficiálně nemáme, tudíž posíláme tam. Máme pro jistotu poslat i na tu neoficiální adresu ?  (je to adresa na radnici, pochybuji, že si tam chodí vyzvedávat poštu).  

Mrkněte na § 336 ZP – „na poslední adresu zaměstnance, která je mu známa“.  Pokud vám majitel bytu novou adresu (na úřadě) řekl, je vám ta adresa známa a měli byste to poslat i tam.

3. Zaměstnanec má ještě 5 dní dovolené, nenařídili jsme mu ji, ani jsme se na jejím čerpání nedohodli, takže předpokládám, že nemá na počet dní absence vliv (po ukončení pracovního poměru se mu proplatí). 

Dovolená se za neomluvenou absenci může krátit.  § 223/2 ZP – to, zda za jeden den neomluvené absence zkrátíte dovolenou o 1, 2 nebo 3 dny, je pouze na úvaze zaměstnavatele.

(září 2018)