Dobrý den, mám tak zvaně nerovnoměrně rozloženou pracovní dobu – pracuji na krátké a dlouhé týdny, většinou tedy 14 dní v měsíci. V pracovní smlouvě mám napsáno, že mám nárok na 20 dní dovolené, přesto zaměstnavatel tvrdí, že mám nárok pouze na 13 dní, právě kvůli typu pracovní doby. Když mám ale ve smlouvě 20 dnů, nemělo by platit, co je napsáno právě v ní? Nebo mám i přesto nárok pouze na těch 13? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den, tohle je hodně zajímavý dotaz – zaměstnavatel by měl pravdu, kdybyste měla v prac. smlouvě napsáno, že máte nárok na dovolenou v rozsahu stanoveném ZP. Pokud ale máte v pracovní smlouvě (tedy oboustranně dohodnuto), že váš nárok činí 20 dní, je přesně dohodnutá délka vaší dovolené a ta činí skutečně 20 dní. Zaměstnavatel vám tím dovolenou výrazně prodloužil nad zákonem stanovené minimum. Pokud vám 20 dní nedá, porušuje dvoustrannou dohodu a 30.6. následující rok budete moci o datu vybrání nevyčerpaného zbytku „staré“ dovolené rozhodovat i vy.

Zajímavé ovšem bude, pokud to v prac. smlouvě máte pouze vy (nebo pouze část zaměstnanců a část ne), protože pak tímto dojde k diskriminaci, tak by měl zajímalo, jak se s tímto zaměstnavatel popasuje.
(27.7.2018)