PŘÍPLATEK ZA DĚLENOU SMĚNU

economy-rise-optimistic-discount-rate-increase-growth-tax-exchange-stocks-budget-finance-inflation_t20_pLJ7eW

Vykonávám funkci ředitele základní školy. Mimo jiné zaměstnávám školnici/uklízečku. Jsme sloučená organizace ZŠ a MŠ. Její pracovní doba je v ZŠ od 6.00 do 9.00 a pak v MŠ od 15 do 17 hod. Bývalá paní ředitelka paní školnici/uklízečce nevyplácela příplatek za dělenou směnu s odůvodněním, že to bylo na její vlastní žádost, protože má ještě jiný pracovní poměr. To má od ní i podepsáno. Vím, že pracovní dobu určuje ředitel školy. Pokud však dojde k takovéto dohodě, pravděpodobně se zaměstnanec nemůže zříci svých práv a příplatek mu náleží. Nebo je tato dohoda možná?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, odpověď najdete v §130 ZP. Příplatek náleží za každou takto dělenou směnu (přerušení je alespoň na 2 hodiny, tzn. jakmile tam jsou 2 hodiny, už je příplatek), a to ve výši 30 % průměrného hodinového výdělku za každou směnu (tzn. pokud si za hodinu vydělá 100 Kč, za směnu si vydělá 500 /standardně od 6 do 9 a od 15 do 17 hod/ plus (cca) 30 Kč = 530 Kč). Zaměstnanec se nároku na příplatek nemůže, a to ani písemně, ani na vlastní žádost, ani jinak. Zaměstnavatel tento příplatek vyplácet musí a je úplně jedno, jestli má zaměstnanec ještě nějaký pracovní poměr u jiného zaměstnavatele, kde pracuje v době, kdy nepracuje u vás.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat