PŘÍPLATKY

profit-forecast-business-growth-income-progress-performance-banking-fund-economic-earnings-strategy_t20_4bOnxX

Jsme společnost s dvousměnným provozem (směna od 7h-19h, druhá 19h-7h, týdenní úvazek tedy činí 38,75h), máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, tj. tři až čtyři dny střídající se v týdnu podle rozvrhu služeb. A jedná se nám o tuto situaci – má zaměstnanec nárok na příplatek za svátek, když svátek připadá na den, kdy vlastně má být v práci? Někde jsme se totiž dočetli, že příplatek za svátek náleží pouze v případě, že pracuji ve svátek ve dni, kdy mi náleží ze zákona volno. Čili, když je zaměstnankyně pondělí, úterý, středa doma (což je její nárok na volno) a pak jde čtvrtek, pátek, sobota a neděle do práce a ve čtvrtek je státní svátek, má nárok na příplatek nebo ne? A jak by to bylo v případě svátku o víkendu?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, toto řeší §115 zákoníku práce:

1. pokud zaměstnanec ve čtvrtek, který je státním svátkem, nepracuje, protože pracovat nemá = nemá ten den zaplacen (ani mzda, ani náhrada mzdy)

2. pokud zaměstnanec ve čtvrtek, který je st. svátkem pracuje, protože má směnu = dostane mzdu za svoji práci + náhradní volno v tom rozsahu, kolik hodin pracoval (tzn. u vás bude pracovat ve čtvrtek 12 hodin, má potom ze zákona nárok na náhradní volno placené náhradou mzdy ve výši průměr. výdělku v rozsahu 12 hodin; zaměstnavatel určuje dobu čerpání náhradního volna /samozřejmě je možné se dohodnout a poskytnout volno tak, jak se bude hodit zaměstnanci/, mělo by to být do 3 měsíců). Pokud se zaměstnavatel se zaměstnanec dohodnou, je možné se domluvit na tom, že místo volna dostane zaměstnanec ke mzdě příplatek ve výši průměrného výdělku.

3. pokud zaměstnanec pracuje v sobotu, která je státním svátkem = dostane mzdu + náhradní volno placené jako náhrada mzdy ve výši průměru (v takovém rozsahu, kolik ve státní svátek odpracoval; zaměstnavatel se zaměstnancem se mohou místo toho dohodnout na příplatku ve výši průměrného výdělku) + příplatek za práci v sobotu.

Mohlo by vás zajímat