Dobrý den, mám jednoho pracovníka ve směnách, který má pocit, že má nárok na mzdu, když se stěhuje v den, kdy dle dlouhodobého plánu měl být v práci. Takže se mu započítají i hodiny a dostane zaplaceno.
Já našla pouze NV 590/2006 Sb., kde je psáno, že pracovní volno bez náhrady platu či mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejdéle na 2 dny.
Dle mého názoru si vymění službu s někým a hotovo. Je to tak správně?

Odpověď:

Dobrý den, ano, máte pravdu. Podle § 206 zákoníku práce má zaměstnanec povinnost zaměstnavatele předem požádat o poskytnutí pracovního volna, pokud o překážce v práci předem ví. A zaměstnavatel je podle § 84 ZP povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny před začátkem období, na které je pracovní doba rozvržena, pokud se se zaměstnancem nedohodnou na jiné (kratší, delší) době oznámení.
To, jestli zaměstnanci na den jeho stěhování dáte nebo nedáte směnu, je tedy čistě na vás jako na zaměstnavateli. Pokud mu směnu (službu) nedáte, bude se stěhovat ve svém volnu. Pokud mu směnu na ten den rozvrhnete, potom má podle vámi zmiňovaného nařízení vlády překážku v práci, za kterou mu ovšem nenáleží mzda ani její náhrada.