Jsme firma s drobnou montážní prací převážně pro ženy. Práce je v příjemném, čistém prostředí, ale náročná na pohyby rukama. V minulosti jsme řešili nemoc z povolání –  syndrom karpálního tunelu a mám důvodné podezření, že se toto bude opakovat u jiné paní. Zřejmě to pak bude znamenat přeřadit všechny pracovnice do kat. 3 a posílat je na EEG. Znamená to tedy, že nemůžeme přijmou zaměstnankyni do práce bez vstupního vyšetření EEG? Nebo by se dalo udělat vstupní vyšetření během zkušební doby? Běžně se setkávám s tím, že nová zaměstnankyně během měsíce skončí – tento typ práce ji nevyhovuje. Je možné, aby si vyšetření platily a my jim peníze za vyšetření zaplatili až po zkušební době?

Odpověď:

Myslím, že ve vašem zájmu je, aby tento typ vyšetření měla. Pokud ho mít nebude a tahle nemoc se u ní projeví, budete zjišťovat, jestli šlo o nemoc z povolání nebo ne. A právě v tom by měla být ta vstupní praclék. prohlídka nápomocná.

Zatím (do konce října 2017) platí, že vstupní lék. prohlídku hradí uchazeč (obecně; je to § 59 zák. 373/2011 Sb.).
Pokud s paní ale uzavřete PS, hradíte tuto prohlídku vy, pokud se ovšem s touto paní nedohodnete jinak.
No a podle mě je jinak i to, že se jí to proplatí po ZD.
Od listopadu 2017 bude účinná nová právní úprava, která říká, že
1. vstupní prohlídku platí uchazeč, ale
2. pokud s ní zaměstnavatel uzavře PS, tak tuto prohlídku této osobě uhradí (neříká, jestli hned, nebo po ZD, ale já si to vykládám tak, že jí to uhradit musí, takže když paní odejde po 2 týdnech, tak jí to prostě uhradit musíte)
3. a kromě toho se můžete dohodnout na tom, že vstupku zaplatíte, i když s ní neuzavřete PS.
Takže do konce října bych to viděla jako možné uhrát to „až po zkušebce“, ale po 1.11. už ne.
(25.9.2017)