Může mi zaměstnavatel zakázat, abych dělal práci pro jinou firmu? Nutí mě, že musím podepsat že nebudu jinde pracovat. Můžou to po mě chtít?

Ne. § 304 ZP říká, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu (tzn. pracovní poměr, DPP, DPČ) vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho písemným předchozím souhlasem. Z toho vyplývá, že všechny ostatní činnosti mohou zaměstnanci vykonávat nejen bez souhlasu, ale i bez vědomí zaměstnavatele. 

Pokud je předmětem činnosti vašeho zaměstnavatele např. výroba cukrářských výrobků, nesmíte bez jeho předchozího písemného souhlasu vyrábět cukrovinky pro jiného zaměstnavatele nebo jako OSVČ. Pokud byste u něj ale pracoval jako účetní, můžete tuto činnost vykonávat i u dalších zaměstnavatelů bez omezení.

K jakémukoliv dalšímu zásahu do vašeho mimopracovního času nemá zaměstnavatel žádné oprávnění. Více si o této problematice můžete přečíst konkurenční doložka.

(31.5.2015)