Berte konflikt jako součást svého života a naučte se jej správně řešit

Berte konflikt jako součást svého života a naučte se jej správně řešit

Konflikt symbolizuje jednu z obvyklých součástí našeho života. Víte však, proč se lidé do konfliktních situací dostávají a co mají strany sporu společného?

Konflikt je zcela normální

O konfliktech jako takových se nedá říct, že by byly dobré nebo špatné. Jedná se totiž o přirozenou součást našich životů. Zároveň jde o skvělou příležitost, jak ve svém životě něco změnit, nebo jak začít dělat určité věci jiným způsobem.

Konflikty lze řešit různě

Pokud už se do konfliktní situace dostanete, můžete se utěšovat jednou věcí. A to, že zpravidla existuje více než jeden způsob, jak celou záležitost řešit. Můžete například dělat, že konflikt vůbec neexistuje. Nebo si v průběhu řešení za každou cenu prosazovat svou. Můžete přistoupit k mimosoudnímu řešení sporů, nebo se vydat soudní cestou. Nebo se také můžete celé záležitosti přizpůsobit.

Co mají strany sporu společného

Existuje hned několik věcí, které mají strany sporu společné. Jedna z nich je přitom ta, že si lidé obvykle myslí, že nemají společného vůbec nic. Opak je však pravdou. Tím společným je totiž právě jejich vzájemný střet, který stojí mezi nimi.

Do konfliktních situací se lidé dostávají proto, že se střetnou jejich vzájemné představy, očekávání a názory. A když nejsou tyto představy a očekávání naplněny, začnou se lidé bránit.

Na co se při řešení konfliktu soustředit

Hybatelem celého konfliktu jsou vždy lidé samotní. A to ať už volba u řešení konfliktu padne na jakoukoliv možnou strategii. Konflikt je důležité nebrat jako soutěž o to, která strana bude rychlejší, urputnější nebo zákeřnější. Pro správné pochopení konfliktu je klíčové pochopit veškeré možnosti, které s sebou konflikt přináší. Možností je totiž většinou více.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat