Kompromis: co to je a kdy přesně k němu přistoupit

kompromis

Kompromis je slovo, které jistě všichni dobře znají. Někteří lidé však netuší, že může být pozitivně i negativně vnímaným řešením sporu. V tomto článku vám prozradíme, co přesně se tedy pod pojmem kompromis skrývá a kdy k němu lze přistoupit.

Kompromis ve slovníku cizích slov

Pokud bychom nahlédli do slovníku cizích slov, zjistili bychom, že kompromis je definován jako dohoda dosažená vzájemnými ústupky. Platí přitom, že kompromis může být pozitivně i negativně vnímaným řešením sporu.

Pozitivně je typicky vnímán v případě, že díky němu dosáhneme alespoň něčeho z toho, co jsme chtěli. Naopak negativně může být vnímán s ohledem na to, kolik ústupků (a jakých) jsme kvůli němu museli učinit.

U každého konfliktu hraje roli závažnost

Každý konflikt je pochopitelně individuální, a proto u každého z nich vždy hraje roli závažnost, kterou situace pro každého účastníka sporu má. Pokud stranám o nic závažného nejde, symbolizuje kompromis nebolestivé řešení. Ale v závažnějších situacích s sebou může přinášet komplikace.

Kdy ke kompromisu (ne)přistoupit

Pro kompromis je možné se rozhodnout v případě, že všechny zúčastněné strany vědí, že je nutné se nějakým způsobem rozhodnout. Ovšem názory na toto rozhodnutí nejsou jednotné. V praxi se to může týkat třeba otázky bydlení nebo výběru školy pro děti.

Pokud však člověk s něčím opravdu nesouhlasí nebo něco skutečně nechce, není možné ke kompromisu přistupit. Stejně tak není možné kompromis udělat v případě, že je něco vyžadováno právními předpisy.

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.

Mohlo by vás zajímat