MEDIACE SE PYŠNÍ ŘADOU VÝHOD. JAKÉ JSOU TY NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

compromise-arbitration-mediator-negotiation-dispute-conflict-reconciliation-mediate-solving-problem_t20_mRbElr

Mediace je mimosoudní způsob řešení sporů, který má oproti soudnímu jednání řadu nesporných výhod. Jaké to jsou? Zaměřili jsme se na ty nejdůležitější. 

MEDIACE SE NEZAMĚŘUJE NA HLEDÁNÍ VINÍKA

Mediace se v rámci konfliktu nesnaží ukázat prstem na viníka celé situace. Neotáčí se do minulosti, ale spíše hledá možnosti, jak ze současné situace udělat řešení, které uspokojí všechny zainteresované osoby. 

Zároveň je třeba dodat, že mediace řeší veškeré spory mimosoudní cestou. Její podstata tedy spočívá v tom, že se zapojí všechny strany, kterých se daný konflikt týká. Velkou výhodou mediace je také skutečnost, že vás oproti soudnímu jednání nevyjde draho. 

MEDIACE NETRVÁ TAK DLOUHO JAKO SOUD

Další nespornou výhodou je skutečnost, že mediační jednání nezabere tolik času jako soudní proces. Zatímco soudní jednání mohou bez problémů trvat i dlouhé roky, v rámci mediace lze první výsledky spatřit již po uplynutí 1-3 měsíců. 

Jedno mediační jednání obvykle trvá 3 hodiny. Pokud však vše probíhá hladce, může skončit i dříve. Schůzky je navíc možné podle potřeb klientů pravidelně opakovat podle toho, jak se jim to hodí. Tím se mediace liší od soudního procesu, ve kterém se jednotlivá jednání nařizují i po několika měsících.

MEDIACE VŽDY PŘINESE NĚJAKÝ DOPAD

Při mediačním jednání se konflikt rozebírá z mnoha úhlů pohledu. Z tohoto důvodu je prakticky jasné, že se vždy alespoň něco pohne. I když prozatím klienti nedojdou ke společné dohodě, mohou si alespoň uvědomit, co od celé situace očekávají. 

Na to bohužel při soudním jednání ve většině případů prostor není. Soud totiž potřebuje pracovat s důkazy, které následně musí vyhodnocovat. Ale mediátor může o celém problému se svými klienty hovořit lidsky. 


Pro více informací ze světa mediace navštivte web www.institutpromediaci.cz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat