Kdy v praxi (ne)používat mediační techniky

mediační techniky

Pokud se zúčastníte některého z mediačních kurzů, s největší pravděpodobností se na něm naučíte ovládat jednotlivé mediační techniky. Víte ovšem, v jakých situacích se jim pro jistotu vyhnout?

Co mediační techniky umí

Mediační techniky jsou techniky, které se využívají v konfliktu. Nezáleží přitom na tom, zda se jedná o konflikt mezi dvěma klienty u mediátora, mezi vámi a vaším přítelem, nebo třeba uvnitř vás samotných.

Pokud jsou mediační techniky použity správně, měly by přinést zúčastněným osobám úlevu. Nebo by si alespoň strany konfliktu měly uvědomit, že existují varianty řešení dané situace.

Kdy lze a nelze mediační techniky použít

Mediační techniky je vhodné používat především v konfliktních situacích. A je přitom poměrně lhostejné, zda jde o konflikt mezi vámi, vašimi klienty nebo někým úplně jiným. Stejně tak k nim můžete přistoupit, pokud si o ně lidé ve vašem okolí sami řeknou.

V běžném rozhovoru byste se jim však měli vyvarovat. Někdy si lidé chtějí jen jednoduše postěžovat a ulevit si. Přece jenom sdílená starost je poloviční starost. Čas od času potřebujeme někoho, kdo nás jen tak vyslechne, polituje nás a poradí nám.

I pokud vy sami mediační techniky ovládáte, můžete nechat jiného člověka, aby je na vás uplatnil. Právě pomocí těchto technik vás totiž může takový člověk dovést k jinému pohledu na věc a zamyšlení nad celou situací.

Mediační techniky by neměly být manipulativní

Na to si dávejte pozor. V rámci manipulace je cílem dotlačit druhého člověka k něčemu, do čeho se mu nechce, v mediaci je tomu jinak. Jejím cílem je totiž spíše myšlenky a věci otevřít, vynést je na světlo, uvědomit si je a následně se adekvátně rozhodnout.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.

Mohlo by vás zajímat