Naučte se efektivně řešit konflikty

mimosoudni-reseni-konfliktu

Konflikty jsou součástí našeho života a neodmyslitelně k němu patří. I proto je důležité vědět, jak je efektivně řešit, pokud už se objeví.

Přirozená součást našich životů

Konflikty v našich životech byly, jsou a budou. Dá se přitom říct, že se mnohdy jedná o skvělou příležitost k tomu něco změnit, začít dělat určité věci jinak nebo například přenastavit fungování nějakého našeho vztahu (v pracovním i osobním životě).

TIP: Mimosoudním řešením konfliktů se zabývá mediace.

Konflikty lze řešit různě

Pokud mluvíme o konfliktech, je třeba zmínit jednu důležitou věc, a to že zpravidla existuje více než jedna možnost, jak je řešit. Můžeme dělat, že vůbec neexistuje, snažit se při něm za každou cenu prosadit svou, celé situaci se přizpůsobit, nebo jej využít jako odrazový můstek k dalším krokům.

Proč se vůbec lidé do konfliktů dostávají?

Lidé se zpravidla do konfliktních situací dostávají z toho důvodu, že se nějakým způsobem střetnou jejich očekávání, představy a názory. Říká se, že nejlepší obranou je útok a pokud náhodou nevyjde, přichází na řadu útěk.

Útok a útěk symbolizují dvě základní taktiky, které doplňuje vyjednávání. Právě to bývá mnohdy opomíjeno, jelikož vyžaduje poměrně velké úsilí a lidem na něj mnohdy nezbývá energie.

Jak konflikty úspěšně řešit

Pokud už se do konfliktu dostanete, pamatujte na to, že jeho hybatelem jsou vždy lidé, kterých se bezprostředně týká. Konflikt by neměl být soutěží o to, kdo bude rychlejší a urputnější. Měl by spíše vytvářet prostor pro hledání společné řeči a řešení.

Jestliže se při řešení konfliktu obrátíte na mediátora, bude sledovat příležitosti pro změnu komunikace. Zároveň bude s konfliktem pracovat tak, aby klienti vždy měli možnost tvořit dohody.

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat