MOTIVAČNÍ DOPIS – NUTNOST NEBO PŘEŽITEK?

man-submit-resume-to-employer-to-review-job-application-the-concept-presents-the-ability-for-the_t20_noab08
MOTIVAČNÍ DOPIS ZVYŠUJE ŠANCI ZÍSKAT POZVÁNKU K POHOVORU

Ne, určitě není motivační dopis přežitek. Má svoji důležitou roli a plní následující funkce:

  • Odliší vás od ostatních.Když váš motivační dopis bude mít hodnotné informace, personalista si vás určitě zapamatuje. A i kdyby nevyšla práce, na kterou reagujete, je dost možné, že se vám personalista ozve i s nabídkou, na kterou ještě ani nevytvořil inzerci.
  • Informuje zaměstnavatele o tom, co vás motivuje, abyste získanou práci dělali skvěle,tj. co vašim přijetím do pracovního poměru zaměstnavatel získá (nikoliv co tím získáte vy!). Jedna věc je mít zkušenosti a druhá (často důležitější) je, jestli vás práce opravdu baví a máte k ní vztah.
  • Už tím, že jste investovali čas do psaní motivačního dopisu, se dá předpokládat, že o nabídku máte vážný zájem a zaměstnavatel tak pro vás není jeden z mnoha.
  • Můžete vysvětlit, proč po několika letech na manažerských pozicích už o takovou práci nestojíte (raději než sedět hodiny na poradách byste se chtěli věnovat řemeslu, které vás opravdu těší).
  • Nabízí příležitost vysvětlit, proč chcete změnit svoji profesi a začít úplně někde jinde nebo v jiném oboru.

Bohužel, vnímám od uchazečů, že vlastně úplně neví, co do takového motivačního dopisu psát. A když nevíme, co a proč se po nás chce, je logické, že výsledek tomu odpovídá.

Abych vám více přiblížila rozdíl mezi motivačním odpisem a životopisem, využiji určitého přirovnání z běžného života.

Představte si, že vy jste produkt, který chcete prodat zaměstnavateli (a tak to i ve skutečnosti je). Pak Váš životopis je obdobou informační brožurky a motivační dopis analogií pro výstižný leták, který má stručně a rychle zaujmout pozornost zákazníka (ve vašem případě zaměstnavatele) tak, aby si o vás chtěl zjistit víc z životopisu.

Vy a vaše schopnosti = Produkt

Životopis= Informační brožura o všech funkcích

Motivační dopis = Stručný leták, který má vzbudit pozornost

Doporučení/reference = Hodnocení zákazníků

Je proto zřejmé, že do motivačního dopisu se nemá podrobně opisovat životopis, ale zdůraznit proč Vás ta konkrétní nabídka/firma zajímají. Proč zrovna vy byste měli co nabídnout, v čem vynikáte a budete užitečný pro tu konkrétní práci.

Motivační dopis by měl personalistu nebo zaměstnavateli říct, proč se dopodrobna zabývat životopisem, podle kterého třeba na první pohled nejste nejvhodnější kandidát.

Motivační dopis by měl být dlouhý max. polovinu stránky A4 a být zacílený na konkrétní pracovní nabídku. Na rozdíl od životopisu, který by měl mít max. délku 2 stránek A4 a je obvykle psaný všeobecně (doporučuji upravovat např. profil, což je jedna z částí životopisu)

Motivační dopis s životopisem posílejte pouze na pracovní nabídky, u kterých cítíte, že o ně opravdu stojíte a uděláte maximum, abyste tak skvělou nabídku získali.  Věřte, že ty vaše pocity se pak promítnou i do energie celého dopisu a ten se přenese na jeho čitatele (v našem případě personalistu nebo zaměstnavatele). Právě proto doporučuji napsat motivační dopis co nejdříve po tom, kdy vás nějaký inzerát nadchne.

Pro příklad uvádím jeden motivační dopis, ze kterého si můžete vzít inspiraci.

Dobrý den paní Nováková,

jmenuji se Píďalka Jablečná a na internetových stránkách Džob snů jsem se dočetla o Vámi nabízené pracovní pozici administrativní pracovnice v cestovní kanceláři Éroplán. Toto pracovní místo mě nadchlo, protože jsem vášnivý cestovatel a tomuto oboru se chce plně věnovat. Dokonce jsem začala dálkové studium na vysoké škole, abych si rozšířila i teoretické znalosti pro tuto profesi. 

Navíc mě komunikace se zákazníky opravdu baví a věřím, že bych ji zvládla na výbornou. Ověřila jsem si to při dennodenní komunikaci s klienty na tenisových kurtech, kde pracuji od roku 2012 jako recepční, výpomoc na baru, koordinátor zápasů a částečně jako rozhodčí. 

Za své silné stránky považuji důslednost, pohotovost a celkovou efektivitu práce. Umím se rychle přizpůsobovat novým situacím a stejně tak se učit novým dovednostem. V komunikaci jsem diplomatická, ale je-li třeba, umím být i asertivní.

Další detaily k mé osobě naleznete v přiloženém životopise. Budu moc ráda, pokud dostanu příležitost setkat se s Vámi osobně a odpovědět na další případné otázky.

Děkuji za Váš čas a těším se na odpověď,

S pozdravem

Píďalka Jablečná

Dalších 15 příkladů a podrobné informace k motivačnímu dopisu najdete v kompletním e-booku Motivační dopis snadno a rychle. na webu www.martinakolackova.cz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat