MŮŽU BĚHEM VÝPOVĚDNÍ DOBY, KDY JSEM DOMA NA PŘEKÁŽKÁCH NA STRANĚ ZAMĚSTNAVATELE, PRACOVAT NĚKDE JINDE?

the-inscription-on-glass-question-mark-concept-question-sign-is-painted-on-the-surface-of-misted-and_t20_LzQknz

Dobrý den, dostala jsem v práci výpověď a zaměstnavatel mi zároveň sdělil, že během výpovědní doby zůstanu doma na překážkách v práci na jeho straně. Já jsem ale po 14 dnech doma dostala nabídku práce od jiného zaměstnavatele. Ten ale chce, abych nastoupila okamžitě. Co mi hrozí, kdybych tuto práci přijala? Můžu ve výpovědní době chodit do práce k jinému zaměstnavateli?

Dobrý den, zaměstnavatel opravdu může nechat zaměstnanec během výpovědní doby „doma“ na překážkách v práci na straně zaměstnavatele. Zaměstnanci pak náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku (vzor takového oznámení o nepřidělování práce najdete tady).

Zaměstnanec tak není povinen do zaměstnání docházet a práci pro tohoto zaměstnavatele vykonávat.

Pokud si zaměstnanec v průběhu výpovědní doby najde jinou práci, může ji začít vykonávat, a to nejen „brigádně“, tzn. na DPP nebo DPČ, ale také v pracovním poměru („na pracovní smlouvu“). Pozor na jedinou věc – tato „druhá“ práce nesmí být shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u kterého zaměstnanci běží výpovědní doba. Pokud by předměty činnosti byly shodné, může zaměstnanec tuto činnost vykonávat jen s předchozím písemným souhlasem „prvního“ zaměstnavatele. 

Obecně je možné, aby měl zaměstnanec dva pracovní poměry (nebo pracovní poměr a /několik/ DPP a/nebo DPČ) souběžně, a to nejen během výpovědní doby. Platí jen výše uvedené omezení. 

Můžete mít tedy dva zaměstnavatele najednou – u jednoho jste ve výpovědi a platí vám náhradu mzdy; u druhého jste v pracovním poměru a platí vám mzdu. Takže i když pobíráte u druhého zaměstnavatele mzdu, máte samozřejmě nárok na náhradu mzdy od prvního zaměstnavatele, případně na odstupné, pokud jste dostala výpověď z důvodu podle § 52 písm. a) – d) ZP.

Vše, co je tady uvedeno, platí i pro případy, kdy pracovní poměr výpovědí poté, co byl vedoucí zaměstnanec ze své funkce odvolán nebo co se své funkce vzdal.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat