NAPRACOVÁNÍ STÁTNÍHO SVÁTKU

office-worker-holding-a-clock-working-overtime-and-lot-of-work-time-management-concept_t20_lo6yBk

V květnu jsem odpracovala 15 hodin přesčas. Když jsem zjišťovala, proč mi nebyly proplacené, účetní mi řekla, že v květnu byly dva státní svátky a že jsem si je tímhle napracovala a stejně mi ještě hodina chybí. My si ale myslíme, že se svátky nenapracovávají. Kolik dní mám tedy v květnu pracovat a jak se v tomhle případě platí?

ODPOVĚĎ:

Je několik možností:

1. Na den státního svátku připadá vaše směna a vy do práce z důvodu svátku nejdete (např. učitelka). V takovém případě máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za tolik hodin, kolik má vaše průměrná směna. Tyto „neodpracované hodiny“ nenapracováváte.

2. Na den státního svátku připadá vaše směna a vy do práce přesto jdete (např. prodavačka v hypermarketu). V takovém případě máte nárok na mzdu za odpracované hodiny. K tomu máte nárok

a) na náhradní volno ve stejném rozsahu, kolik činí vaše směna ve svátek (a pak během tohoto volna máte ještě nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku), nebo

b) (pokud se tak se zaměstnavatelem domluvíte) na příplatek ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna (někdy se říká „mzda + 100%“).

3. Na den státního svátku nepřipadá vaše směna a vy do práce jít nemáte. Potom nemáte nárok ani na mzdu, ani na náhradu mzdy.

Pokud se u vás jedná o situaci podle bodu 1, nic nenapracováváte a těch 15 hodin, které jste pracovala navíc, jsou skutečně přesčasem, který musí zaměstnavatel zaplatit – tzn. dostanete mzdu za tuto práci a příplatek ve výši min. 25% průměrného výdělku (pokud se ovšem nedohodnete na poskytnutí náhradního volna v rozsahu 15 hodin. V době čerpání tohoto volna ale nemáte nárok ani na mzdu, ani na náhradu mzdy).

Na podobnou otázku jsme odpovídali i tady

Právní stav ke dni: 10.8.2015

Mohlo by vás zajímat