VÝPOVĚĎ PRACOVNÍHO POMĚRU NA DOBU URČITOU A PŘELOŽENÍ DO JINÉHO MÍSTA VÝKONU PRÁCE

staff-cuts-firing-lay-off-reduction-unemployment-maintain-business-quarantine-recruitment_t20_kLXy33

Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu určitou (do 31.10.2019) jako kuchařka stravovacího zařízení (závodní jídelna). Teď ale ve výběrovém řízení vyhrála jiná firma, která tam bude zajišťovat stravování od 1.7.2019. Já bych chtěla zůstat v této závodní jídelně pracovat, nová firma mi řekla, že by mě brali, ale zaměstnavatel mi řekl, že mě nepustí a že budu vařit v jiné jídelně na druhém konci města. To já nechci. Můžu dát výpověď, i když mám pracovní poměr na dobu určitou? A co když ji zaměstnavatel nebude chtít přijmout a bude mě nutit u něj zůstat až do konce pracovní smlouvy? Jak se mám bránit?

Na váš dotaz budu odpovídat postupně :-):

1. pracovní poměr na dobu určitou je možné rozvázat jednostranně výpovědí. Zaměstnanec kdykoliv a bez udání důvodu, zaměstnavatel pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Takže pokud byste chtěla, výpověď kdykoliv v průběhu vašeho prac. poměru na dobu určitou podat můžete;

2. co dělat, když zaměstnavatel nechce přijmout výpověď, jsme popisovali tady http://pracovniporadna.cz/co-delat-kdyz-zamestnanec-nebo-zamestnavatel-nechteji-podepsat-vypoved-2/;

3. to, jestli vás zaměstnavatel může nebo nemůže nutit, abyste šla pracovat do jiného místa, záleží na tom, jak máte sepsanou pracovní smlouvu. Pokud v ní máte přesnou adresu vašeho současného působení, nemusíte s prací na jiném místě souhlasit – a pak vás tam nemůže jednostranně přeložit. Pokud máte v prac. smlouvě místo výkonu práce šířeji (Klatovy, Praha 5), pak vás zaměstnavatel může (i bez vašeho souhlasu) jednostranně převést na pracoviště, které je kdekoliv v rámci takto vymezeného území.

Je důležité, abyste se podívala, co přesně v pracovní smlouvě máte. Pokud tam máte přesnou adresu současného pracoviště a nechcete jít pracovat jinam, měl by vám dát zaměstnavatel v průběhu dubna (nejdřív 1.4.) výpověď pro nadbytečnost. Váš pacovní poměr by potom skončil 30.6. i přesto, že jste měla smlouvu na dobu určitou. S výpovědí pro nadbytečnost se pojí povinnost zaměstnavatele vyplatit vám odstupné.

Mohlo by vás zajímat