JAK UKONČIT PRACOVNÍ POMĚR SE ZAMĚSTNANKYNÍ, KTERÁ SE VRACÍ Z RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ?

young-beautiful-mother-with-her-baby-in-a-hip-sit-working-from-home-using-her-laptop-notebooks-and_t20_xXXAEl

Dobrý den, 14.3. se bude z rodičovské dovolené vracet naše zaměstnankyně. Její místo je ale obsazené a to zaměstnankyní s pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Mám pravdu, že výpovědním důvodem bude nadbytečnost? Nebo jak se dá jinak ukončit pracovní poměr?

Legálně pouze dohodou, tzn. zaměstnankyně vracející se z RD by se s vámi musela na rozvázání prac. poměru dohodnout. To by od ní ale nebylo úplně chytré, protože vy jinak nemáte jak ji propustit. To, že máte dva lidi na jednu pozici, je problém zaměstnavatele, který si tuto situaci špatně ošetřil. Toto není problém zaměstnankyně. Ta může 14.3. s klidným svědomím vyžadovat, abyste jí přidělili práci podle pracovní smlouvy. Pokud to neuděláte, zůstane doma, ale budete jí platit náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Výpovědní důvod prostě nemáte a nenajdete ho – a organizační důvody/nadbytečnost ani nezkoušejte, na to jsou judikáty. Stejně tak by se vám nemuselo vyplatit ji sice přijmout, ale otravovat jí život tak, aby sama pochopila, že její setrvání není žádoucí.

Takže jediná možnost, pokud ji opravdu nechcete, je, přijít za ní a pěkně ji poprosit – a pěkně jí zaplatit – za to, že vám podepíše dohodu o rozvázání pracovního poměru.

Právní stav ke dni: 15.2.2018

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat