NÁROK NA PENĚŽITOU POMOC V MATEŘSTVÍ

nominated-mother-baby-child-credit-card-home-pay-online-internet-payment-buy-shopping-laptop-computer_t20_gLkbmN

Mám nárok na mateřskou, když jsem měla pracovní poměr na dobu určitou do 31.8.2014 a na mateřskou nastupuji  31.10.2014 (termín porodu mám 12.12.2014)?

ODPOVĚĎ:

Odlišujme dvě věci – mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství. Na mateřskou dovolenou nárok nemáte, protože  nejste  zaměstnaná (dovolenou poskytuje zaměstnavatel). Na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok, pokud jste splnila      podmínky  stanovené zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Ten říká, že na peněžitou pomoc v mateřství má  nárok žena, která  je v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nemocensky pojištěná nebo která je v ochranné  lhůtě. Vaše zaměstnání  skončilo během vašeho těhotenství, takže ochranná lhůta činí tolik dní, kolik dní trvalo vaše poslední  zaměstnání (nejdéle ale 180  dní). Zároveň ale platí, že pro nárok na získání PPM musíte být v posledních 2 letech nemocensky  pojištěná aspoň 270 kalendářních  dní. Doba, po kterou můžete PPM pobírat („podpůrčí doba“) je 28 týdnů (37 týdnů při  vícečetném porodu).

Tiskopis žádosti o poskytnutí PPM získáte na Okresní správě sociální zabezpečení v místě vašeho trvalého bydliště, dávku vám  bude  vyplácet OSSZ.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat