NĚKOLIK OTÁZEK K PRÁCI BĚHEM RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ

father-sitting-with-baby-girl-daughter_t20_AeYP2W

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou mé možnosti v práci na rodičovské dovolené. Peněžitá pomoc v mateřství mi bude končit 7.9.2018, poté budu žádat o rodičovský příspěvek a nastupovat rodičovskou dovolenou (plánuji do 3 let dítěte).
Od 10.9.2018 bych chtěla nastoupit do práce ke stejnému zaměstnavateli, u kterého čerpám zbylou dovolenou i rodičovskou dovolenou. Mé možnosti jsou pracovat pouze 2 dny v týdnu, avšak klidně 10 hod denně, abych mohla být zaměstnána na poloviční úvazek. Ze začátku (cca 1,5 měsíce, tj. zhruba 12 dní) mohu pracovat pouze z domu.

Stávající smlouva (doslova opsáno ze smlouvy)
– druh práce: XXX
– místo výkonu práce: označení města
– doba trvání: na dobu neurčitou
– pracovní doba: 40 hodin týdně, pracovní doba je navržena rovnoměrně, nebude-li se zaměstnancem písemně sjednána jiná

V práci mi nabídli, že uděláme dodatek ke stávající smlouvě (nic jiného mi prý nemohou nabídnout). Smlouvu prý zkrátíme na poloviční úvazek s tím, že musím docházet do kanceláře (nesmím pracovat doma) a musím si to rozvrhnout přesně na 2,5 dne (nelze jen do dvou dnů).  Chci se tedy zeptat, zda do dodatku smlouvy opravdu není možné zahrnout práci doma (home office) a rozvržení pracovní doby pouze do dvou dnů v týdnu.

Co se týká dodatku k pracovní smlouvě, má zaměstnavatel pravdu. Teď máte sjednanou pracovní dobu v rozsahu 40 hodin týdně. Pokud potřebujete kratší pracovní dobu a zaměstnavatel s tím souhlasí, uděláte dodatek. Jen doporučuji, aby dodatek byl na dobu určitou s tím, že po této době se strany dohodly na opětovném rozšíření prac. doby na 40 hodin týdně. Ušetří vám to do budoucna dost vrásek.

Co se týká home office, toto je pouze na obou smluvních stranách. Jde o to, že smlouva (dohoda) může obsahovat jen to, na čem se obě strany shodly. Pokud jedna ze stran (zde zaměstnavatel) něco (zde home office) nechce, tak to ve smlouvě být nemůže.

Dotaz pokračuje: nebo zda nemohu pracovat na úplně jinou smlouvu/dohodu? Zřejmě bych musela vykonávat jiný druh práce, ale nevím, jak moc jiný druh to musí být.

Teoreticky ano, můžete pracovat na DPP nebo DPČ, ale NE NA STEJNÝ DRUH PRÁCE, na jaký máte prac. smlouvu. Musí to být „tak jiný druh práce“, aby to prošlo případnou kontrolou.  

A ještě doplňující otázky… 
– V případě, že bych po práci na poloviční úvazek v době rodičovské dovolené plynule nastoupila na mateřskou dovolenou, z čeho se bude počítat peněžitá pomoc v mateřství? Ze mzdy na poloviční úvazek nebo ze mzdy, kterou jsem pobírala před první mateřskou dovolenou?

Ze mzdy, kterou jste pobírala před odchodem na mateřskou, tedy z „poloviční mzdy“.

– v případě, že bych podepsala dodatek ke stávající smlouvě na zkrácení úvazku, lze nějak ošetřit to, abych až se vrátím po rodičovské dovolené, platila opět původní smlouva na plný úvazek?

Určitě ve smlouvě. Udělat ten dodatek na dobu určitou s tím, že se strany dohodly, že po uplynutí doby v ní stanovené bude úvazek zaměstnance činit 40 hod týdně.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat