DPP A PRÁCE PŘESČAS

sleeping-businessman-tired-senior-businessman-sleeping-having-long-working-day-overworked-on-table-in_t20_gRRg4G

Dobrý den uklízím na DPP u jedné firmy. Když je tam nějaká akce, je potřeba uklízet víc věcí a zaměstnavatel chce, abych pracovala přesčas ale tvrdí že mi na DPP nemusí platit příplatek za přesčas. Má pravdu?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tady jde o dvě různé věci:

1. U DPP práce přesčas neexistuje. Je možné odpracovat v kalendářním roce max. 300 hodin. Každá hodina, ať už naplánovaná předem nebo ta, kterou zůstanete v práci „nad plán“, se tedy od 300 hodin odečítá. I kdybyste měla v konkrétní den odpracovat 3 hodiny a pracovala jste 5 hodin, nejde o přesčas, jde o 5 hodin, které se odečtou z celkově možných 300. Příplatek tedy ze zákona nenáleží.

2. DPP je práce „na zavolanou“. Pracovní dobu vám rozvrhuje zaměstnavatel a je na vás dvou, abyste se domluvili, jak dlouho dopředu vás zaměstnavatel s rozvrhem vaší pracovní doby seznámí. Zákoník práce stanoví 2 týdny před začátkem období, na které je pracovní doba rozvržena, což úplně neodpovídá potřebě flexibility, s kterou je DPP spojována. Můžete se domluvit na době kratší (třeba 1 den). Pokud máte být konkrétní den v práci 3 hodiny a v průběhu těchto tří hodin přijde zaměstnavatel s požadavkem, abyste v tento den odpracovala další dvě hodiny, je na vás, jestli s tím budete souhlasit nebo ne. Pokud s tím souhlasit budete, nejedná se o přesčas, pokud souhlasit nebudete, nelze vám tyto dvě hodiny takhle narychlo nařídit. Více si o práci na DPP můžete přečíst TADY.

Právní stav ke dni 8.12.2016

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat

Online Úvod do mediace se bude konat 18. března od 10 hod.