MZDA SJEDNANÁ S PŘIHLÉDNUTÍM K PŘÍPADNÉ PRÁCI PŘESČAS

money_t20_6mJj7L

Přesto, že mám v pracovní smlouvě 40 hodin, pracuji daleko více hodin. V pracovní smlouvě mám napsáno, že mi zaměstnavatel nebude proplácet přesčasy (že mzda je sjednána s přihlédnutím k případné práci přesčas v rozsahu) za 150 hodin ročně. Protože mám ale nárok jen na minimální mzdu, dostanu jen tuto minimální mzdu.

ODPOVĚĎ:

Pokud máte v pracovní smlouvě mzdu dohodnutou s přihlédnutím k případné práci přesčas v rozsahu max. 150 hodin ročně, znamená to současně, že vaše minimální mzda (která je za 40 hodin týdně), musí být automaticky každý měsíc navýšena o 687,50 Kč. Musíte tedy brát každý měsíc minimálně 9887,50 Kč (= minimální mzda + navýšení mzdy za sjednanou práci přesčas).

Výpočet: 150 (celkový rozsah práce přesčas za rok): 12 (měsíců v roce) = max. 12,5 přesčasových hodin za 1 měsíc.

12,5 přesčasových hodin x 55 Kč (minimální hodinová mzda) = 687,5 Kč /měs.

687,50 + 9200 Kč (minimální měsíční mzda) = 9 887,50 Kč měsíčně (bez ohledu na to, zda a kolik přesčasových hodin v tomto měsíci odpracujete).

Pokud vám zaměstnavatel tuto mzdu měsíčně nevyplácí, jedná v rozporu se zákoníkem práce.  Pokud tedy za rok odpracujete méně než 150 hodin, zaměstnavatel vám stejně musí proplatit sjednaných 150 přesčasových hodin, a to formou mzdy každý měsíc. Pokud odpracujete víc, máte od 151. přesčasové hodiny nárok na příplatek ve výši min. 25 % vaší průměrné hodinové mzdy (plus na mzdu za tuto hodinu). Jestliže to zaměstnavatel odmítá vyplácet a pokud se nedohodnete na náhradním volnu (v takovém rozsahu, v jakém byla odpracovaná „nezaplacená“ práce přesčas), obraťte se na Inspektorát práce a zaměstnavateli pošlete předžalobní upomínku (nejdete ji na poradně ve vzorech).  Jedná se o nevyplacenou část mzdy, takže tam nabíhají i úroky z prodlení.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat