DOČASNÁ PRACOVNÍ NESCHOPNOST Z DŮVODU TĚHOTENSTVÍ A DPP

pregnancy-test-with-positive-pregnan-on-blue-background-copy-space-test-pregnant-woman-medical_t20_7mpNAk

Lékař mi napsal neschopenku, protože mám v těhotenství nějaké komplikace a do práce dojíždím každý den skoro hodinu. Svoji práci bych ale mohla vykonávat z domu a zaměstnavatel s tím souhlasí. Je možné uzavřít DPP s mým zaměstnavatelem na dobu pracovní neschopnosti a dělat tutéž práci? Nebo je nutné tu práci jinak nazvat?

Pokud jste v dočasné pracovní neschopnosti, znamená to, že jste z pohledu právních předpisů práce neschopná, a tudíž ji nemůžete vykonávat ani v pracovním poměru, ani na DPP nebo DPČ. Máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, od 15. dne dostáváte peníze od státu, ale nemůžete přitom vydělávat. Je jedno, jestli byste dělala svoji práci nebo práci jinou, případně jinak nazvanou, a nezáleží ani na tom, zda s tím zaměstnavatel souhlasí. Prostě to nejde. Co možné je, je domluvit se s lékařem, že vás „uschopní“ a se zaměstnavatelem, že vám skutečně práci z domu povolí. Potom z pohledu sociálního zabezpečení jste zdravá a vydělávat můžete na smlouvu, DPP i DPČ a z pohledu zaměstnavatele jste taky zdravá, jen budete nějakou dobu vykonávat práci mimo pracoviště. Zaměstnavatel na to ale přistoupit nemusí, s prací z domu se pro něj pojí řada povinností, takže nárok na to nemáte.

Čtěte také http://www.pracovniporadna.cz/index.php/146-materska-a-rodicovska-dovolena-z-pohledu-zp (1.12.2016)

Další dotazy k mateřské dovolené http://www.pracovniporadna.cz/index.php/poradna/dotazy/56-penezita-pomoc-v-materstvi-1-dotaz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat