NEMOC VE ZKUŠEBNÍ DOBĚ – NENASTOUPENÍ DO PRÁCE

laying-down-sick-day-feeling-bad-feeling-sick_t20_zWwWQJ

Zaměstnanec podepsal 17.5.2017 pracovní smlouvu, dnem nástupu do práce byl čtvrtek 1.6.2017. Ten den zaměstnanec nenastoupil, ale poslal SMS se zprávou, že je hospitalizovaný v nemocnici. Je pondělí 5.6. a nic se neděje. Vznikl pracovní poměr, nebo ne? Máme ho někam hlásit, nebo ne? Můžeme nebo musíme s ním ukončit pracovní poměr, případně kdy? Tuhle situaci jsme nikdy neřešili.

ODPOVĚĎ:

Pracovní poměr vzniká dnem, který byl sjednán v prac. smlouvě jako den nástupu do práce, takže v tomto případě vznikl pracovní poměr ke dni 1.6.2017. Pokud zaměstnanec v tento den do práce nenastoupí, aniž by mu v tom bránila překážka v práci, nebo se zaměstnavatel do týdne o této překážce nedozví, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit. 

Jenže to není váš případ, protože zaměstnanec jednak tu překážku pravděpodobně má a jednak vás o ní informoval. Pracovní poměr tedy vznikl. Vy byste měli zaměstnance požádat o co nejrychlejší předložení neschopenky (pokud je v nemocnici a je sám, může nějakou dobu trvat, než se mu podaří vám neschopenku poslat poštou).

Ukončit jeho pracovní poměr teď nemůžete, budete čekat, jestli vám zaměstnanec neschopenku dodá nebo ne. Pokud ano, budete platit náhradu mzdy za prvních 14 dní dočasné prac. neschopnosti. Od 15. dne se můžete rozhodnout, zda budete čekat, až se zaměstnanec uzdraví, nebo jestli jeho pracovní poměr zrušíte ve zkušební době (i během jeho prac. neschopnosti). 

Pokud zaměstnanec neschopenku nedodá, zkuste se s ním kontaktovat telefonicky, abyste věděli, kde je problém. V případě, že by nebral telefon, můžete zrušit prac. poměr ve zkušební době.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat