NEOMLUVENÁ ABSENCE V DOBĚ ŠKOLNÍCH PRÁZDNIN

a-place-of-worship-without-believers-seats-nobody-around-europe-pattern-side-by-side-many-rear_t20_doZZgR

Pracuji na ZŠ jako vychovatelka ve ŠD. Za celou dobu jsem neměla žádný problém ani pochybení. V lednu jsem onemocněla a zůstala na neschopence až do 15.2.2016 (včetně). V tomto týdnu od 15.2. do 19.2., probíhaly na škole jarní prázdniny. Protože vím, že během těchto prázdnin ve škole nikdo není, nepovažovala jsem za nutné obvolávat vedení školy, abych oznámila ukončení PN. Bohužel se mi během pár dnů obtíže vrátily a já jsem od 22.2 2016 opět v pracovní neschopnosti. Dnes mi však volala pí. ředitelka, aby mi sdělila, že jsem závažně porušila pracovní kázeň a že mám za ty čtyři dny ( 16.2.-19.2.) prázdnin neomluvené absence. Podotýkám, že všichni zaměstnanci měli volno. Můžete mi prosím sdělit, jestli je to opravdu tak a jestli mám nějakou možnost se bránit? Za 28 let mé práce ve školství jsem nikdy žádnou neomluvenou absenci neměla. 

Dobrý den, tady má paní ředitelka pravdu – zaměstnanec má povinnost oznámit zaměstnavateli ukončení DPN. Hlavně tady jde ale o to, že to, že „o prázdninách ve škole nikdo není“, je sice možná něco, co je ve Vaší škole běžnou praxí, ale prázdniny jsou pro žáky, ne pro zaměstnance, a může se stát, že na tu dobu vedení školy nařídí zaměstnancům nějaký kurz nebo cokoliv a zaměstnanci do práce budou muset. A pokud by se to nestalo a zaměstnanci skutečně „byli doma“, je z pohledu ZP nutné to nějak podložit, tedy typicky nařídit zaměstnancům dovolenou. 

Vy jste dovolenou mít nemohla, protože v tom zaměstnavateli bránila Vaše překážka v práci.

Co se týká neomluvené absence, důsledkem je, že za ty 4 dny nedostanete mzdu a zaměstnavatel Vám může krátit dovolenou o 1-3 dny za každý zameškaný den.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás zajímat